História strediska

Kde všetko začalo: Naša úžasná história, ktorá pokračuje.

1918

Chata na Jahodnej pod názvom chata „Otília“

1930

21. December pomenovaná ako „Loudova chata na Otílii“

1932

11. December Slávnostné otvorenie Chaty na Jahodnej

1946

21. Júl Prestavba chaty a prístavba jedálne

Prvá zmienka o organizovanej turistike v okolí Košíc pochádza spred roku 1884, keď vznikla prvá masová turistická organizácia „Uhorský karpatský spolok“, ktorá združovala 361 členov, medzi inými aj 6 občanov Košíc, príslušníkov buržoázie a zámožnejších vrstiev. V roku 1884 sa vytvorila jej Košicko – abovsko – turnianska skupina, ktorá sa roku 1891 zmenila na „Maďarský turistický spolok“. Z neho sa postupne utvorilo niekoľko sekcií, medzi nimi aj košická sekcia. Jej členovia si za cieľ postavili turisticky sprístupniť horské hrebene najbližšieho okolia Košíc, vybudovať a vyznačiť turistické chodníky, studničky a pramene. Prvé značkované chodníky, v roku 1896, viedli z Košíc cez Bankov, práve na Jahodnú.

1918 Roku 1910 bola založená „Maďarská krajinská organizácia priateľov prírody“ a jej košická skupina, zásluhou ktorej sa spomína prvá chata na Jahodnej, chata „Otília“ z roku 1918. Bola postavená na svahu v blízkosti prameňa na kraji „hornej Lúky“ (terajšej zjazdovky), ktorá mala dobrú polohu na tejto Hrebeňovej ceste a bola aj dobrou lyžiarskou zjazdovkou. Postavili ju bratia Alexander a Gabriel Bárczayovi a pomenovali podľa svojej matky Otílie. Dvojpriestorová zrubová Poľovnícka chatka s krytou verandou slúžila turistom aj prvým Košickým lyžiarom. Na jeseň roku 1919 bola chatka vykradnutá a podpálená. Meno Otília sa však prenieslo na lúku na ktorej chatka stála.

1930 Asi 400 m nižšie, na lúke pod svahom postavil Odbor Klubu československých turistov v spolupráci s Klubom Tatranských lyžiarov a vojakmi Košickej posádky dvojizbovú 18- Posteľovú drevenú chatku, ktorá slúžila predovšetkým lyžiarom.

A pre vojenské lyžiarske kurzy. Do užívania bola odovzdaná 21.12.1930 a pomenovaná ako „Loudova chata na Otílii“, podľa Václava Loudu, stavebného referenta a lyžiarskeho funkcionára, Ktorý mal zásluhy na jej postavení. Táto provizórna chata však Kapacitne nevyhovovala množstvu turistov a lyžiarov a tak v Auguste 1932 začala košická stavebná firma Františka Bursíka Stavať veľkú murovanú turistickú chatu a o mesiac už bola Budova pod strechou. Kapacita tejto trojposchodovej chaty bola 52 miest, v 4 izbách a 4 nocľahárňach. Napriek turistickému režimu tu bol vysoký komfort vďaka 2 jedálňam, vlastnému vodovodu a kanalizácii. Slávnostné otvorenie chaty na Jahodnej sa uskutočnilo 11. Decembra 1932., za účasti množstva turistov.

Chatárom sa stal Jozef Nývlt, ktorý mal v budove chaty aj Byt. Po otvorení chaty začali od múzea až k rázcestiu pod Chatou v Sedle na Jahodnej premávať každú sobotu a nedeľu Autobusy ČSD. V roku 1934 zriadili pri chate aj volejbalové Ihrisko. V bývalej „Loudovej chate“, skrytej za novou budovou, Bola zriadená študentská nocľaháreň s ôsmimi posteľami a v Druhej miestnosti úschovňa lyží.

1946 Dnešnú podobu chata na jahodnej získala pri rekonštrukcii, Ktorá bola prevedená v rámci obnovy turistických chát v okolí Košíc, ako práve na prvej chate v okolí. Boli prevedené Stavebné úpravy a prístavba jedálne podľa plánov Ľudovíta Fišera s nákladmi 500 tis. Kčs. Slávnostné otvorenie chaty sa Konalo 21. 7. 1946.

S organizovaným lyžiarskym športom sa v Košiciach Stretávame od zimnej sezóny 1907-08, hoci nie je vylúčené, že Niektorí jednotlivci v Košiciach lyžovali už aj skôr,

Ovplyvnení rozvojom tohto športu vo Vysokých Tatrách. Prvé Lyžovanie na Jahodnej sa spomína v roku 1918, keď práve Novopostavenú chatu „Otília“ začali využívať prví lyžiari. Od Januára 1927 sa na Jahodnej konali lyžiarske preteky o Prebor stredných škôl východného Slovenska. 17. Januára 1937 Sa opäť na Jahodnej konali lyžiarske preteky brannosti, už s Dvomi jednoduchými mostíkmi na svahu zjazdovky, ktoré Umožňovali 30 m skoky. Koncom roku 1939 bola vybudovaná 27 km Dlhá lyžiarska cesta z Čermeľa cez Bankov, Jahodnú a Prednú Holicu až po Eriku. Prvý úsek lyžiarskej cesty z Košíc po Jahodnú stavali robotníci, druhý úsek od Jahodnej po Eriku Židia z pracovného tábora a vojnoví zajatci. Nová lyžiarska Cesta s 25 malými ochrannými prístreškami, chrániacimi pred Nepohodou a snehovou víchricou (zvyšky jedného dodnes existujú Na hrebeni medzi Zadnou holicou a Idanským sedlom) a lyžiarsky Mostík umožňujúci 35-40 m skoky projektoval Stanislaw Marusz a Slávnostne boli dané do užívania dňa 21. 2. 1943 v rámci 4. ročníka lyžiarskych pretekov v behu, zjazde a skokoch o putovnú cenu Košíc.

Od týchto čias už prešlo pár rokov. Presne 106 rokov delí Nás súčasníkov od našich predkov, ktorí sa snažili vniesť do Svojich životov spestrenie v podobe prechádzok a príjemných Potuliek po okolitej prírode. Boli pre nich únikom zo sveta každodenných starostí a miestom kde nachádzali sami seba ako súčasť prírody.

Posolstvo našich predkov je pre nás výzvou, aby sme práve V dnešnom uponáhľanom svete častejšie nachádzali spojenie s Prírodou, kde sa dá nájsť toľko príjemných a upokojujúcich Vecí a to v každom ročnom období…

Doprajte si oddych, ktorý si zaslúžite v príjemnom prostredí na Jahodnej. Stredisko Jahodná je ideálne pre rodiny s deťmi vzdialené len 15 km od Košíc.

Pre skupiny je k dispozícii multifunkčné ihrisko, možnosť objednať si bazén len pre Vás, a tak isto Vám vieme ponúknuť k prenájmu reštauráciu, poľovnícky salónik, kolibu alebo kaviareň na spoločenské akcie.  Odporúčame si pozrieť vybavenie strediska Jahodná.